Διδασκαλι?α της 2ης ξε?νης γλω?σσας στα Δημοτικα? Σχολει?α για το σχολικο? ε?τος 2020- 2021 και Β΄ Ξένη Γλώσσα από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Για τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό της διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας στην Ε? τάξη των Δημοτικών Σχολείων με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω θα πρέπει οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2020-2021 στην Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου να συμπληρώσουν δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική) και την καταθέτουν στον Διευθυντή/ντρια του Σχολείου.

Ενημερώνουμε, επίσης, τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης ότι, κατ? εξαίρεση, όποιοι/ες έχουν λόγους να επιλέξουν
στο Γυμνάσιο διαφορετική 2η ξένη γλώσσα από αυτή που διδάχτηκαν στο Δημοτικό, δύνανται να υποβάλουν αιτιολογημένη γραπτή αίτηση μέχρι την 4η Ιουνίου 2020. Διαβάστε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση: