Το Ε2 τμήμα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη!

Την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2022 το Ε2 τμήμα του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, επισκέφθηκε την Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας με συνοδό τον δάσκαλο της τάξης  Λειψίστα Δημήτριο.   Η Βιβλιοθηκονόμος του Δήμου κ. Σοφία Καλμανίδου ξενάγησε τους μαθητές στον χώρο της Βιβλιοθήκης και στο τμήμα Παιδικού Βιβλίου. Στη συνέχεια, υπό την καθοδήγησή της, τα παιδιά έμαθαν πως καταγράφονται και ταξινομούνται τα βιβλία, ενημερώθηκαν για τον κανονισμό λειτουργίας της Βιβλιοθήκης και δανεισμού βιβλίων και προχώρησαν στη δημιουργία του δικού τους βιβλίου.
Οι μαθητές αγκάλιασαν τη δράση με μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό, αφού μέσα από την επίσκεψη αυτή είχαν την ευκαιρία να έρθουν πιο κοντά στον κόσμο του βιβλίου.