Μπορώ ή δεν μπορώ να περάσω;

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1, Δ1 και Ε2 του σχολείου μας, μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους, έκαναν μια μεγάλη βόλτα στους δρόμους της πόλης μας με αναπηρικά αμαξίδια, ώστε να διαπιστώσουν βιωματικά τις δυσκολίες προσβασιμότητας που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινότητά τους. Ήταν μια σπουδαία εμπειρία, που ελπίζουμε να μας βοηθήσει λίγο, ώστε να γίνουμε πολίτες με σεβασμό, υπευθυνότητα και ενσυναίσθηση.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον κο Τσιριπίδη Ορέστη, διευθυντή της χειρουργικής κλινικής του Μποδοσάκειου Νοσοκομείου Πτολεμαΐδας και το κατάστημα ορθοπεδικών ειδών “Ergomedical Μπάρμπας Τρύφων” για την πολύτιμη βοήθεια τους και την προμήθεια των αναπηρικών αμαξιδίων.
Δείτε το βίντεο από τη δράση :