Δράση για την Πανελλήνια σχολική ημέρα αδέσποτων ζώων

Στις 4 Απριλίου, πανελλήνια σχολική ημέρα αδέσποτων ζώων και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων Α1, Δ1 και Ε2 του 4ου Δημοτικού σχολείου Πτολεμαΐδας, οργάνωσαν μια δράση, σύμφωνα με σχετική οδηγία του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών στο θέμα των αδέσποτων ζώων και συγκεκριμένα του σωστού τρόπου ταΐσματος των αδέσποτων σκύλων, σύμφωνα με τους κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Έτσι λοιπόν ζητήθηκε από τα παιδιά και τους γονείς τους να φέρουν λίγη τροφή για σκυλάκια και κάνοντας μια μεγάλη και όμορφη βόλτα στην πόλη μας, τροφοδότησαν με φαγητό και νερό τα σημεία που έχει τοποθετήσει ο δήμος ταΐστρες και σπιτάκια σκύλων. Τα παιδιά, αφού ενημερώθηκαν σχετικά στη σχολική αίθουσα, κατόπιν έμαθαν βιωματικά πώς πρέπει να γίνεται το τάισμα των τετράποδων φίλων μας, έτσι ώστε να βοηθάνε τα ζωάκια χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στην καθαριότητα και υγιεινή των δημόσιων χώρων. Τις τροφές που περίσσεψαν, τα παιδιά μας και οι γονείς τους τις πρόσφεραν με όλη τους την καρδιά στο Δημοτικό Κυνοκομείο του Δήμου μας. Ευχαριστούμε πολύ τους εθελοντές του Δημοτικού Κυνοκομείου για τη βοήθειά τους και τους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών μας για τη συνεργασία και την υλική στήριξη στη δράση μας.