Ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Πτολεμαΐδας

Σήμερα 17/01/2018 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια ενημερωτική δράση από την Πυροσβεστική υπηρεσία Πτολεμαΐδας,  στο χώρο του σχολείου. Η ενημέρωση περιλάμβανε πληροφορίες σχετικά με τους τηλεφωνικούς αριθμούς έκτακτης ανάγκης (112, 199, 166 και 100 ), τι πρέπει να αποφεύγουμε για να μην προκαλέσουμε πυρκαγιά στο  χώρο του σπιτιού μας, και τι πρέπει να κάνουμε εάν βρισκόμαστε στο σπίτι την ώρα της πυρκαγιάς. Δυο εθελοντές μαθητές συμμετείχαν στη δράση κάνοντας πράξη τις συμβουλές των πυροσβεστών: (δημιουργία αυτοσχέδιας μάσκας με τη μπλούζα, περπάτημα με τα γόνατα για την αποφυγή εισπνοής καπνού). Παράλληλα έγινε επίδειξη του εξοπλισμού ενός πυροσβέστη ενώ δόθηκαν χρήσιμες συμβουλές που θα μπορούσαν να σώσουν τη ζωή μας σε περίπτωση πυρκαγιάς. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις στους πυροσβέστες, οι οποίες απαντήθηκαν όλες μια προς μια. Τέλος, στην αυλή του σχολείου έγινε παρουσίαση ενός πυροσβεστικού οχήματος δασοπυρόσβεσης, ρίξαμε νερό !!! και ακούσαμε τη σειρήνα!!!