Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στον Προϊστορικό οικισμό Δισπηλιού!

Οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας προγραμματίζοντας την ημερήσια εκδρομή τους επέλεξαν την Καστοριά (23/05/2019). Εκεί, επισκέφτηκαν τον Προϊστορικό Οικισμό στο Δισπηλιό, όπου διαπίστωσαν από κοντά τον τρόπο ζωής και την καθημερινότητα των προϊστορικών ανθρώπων. Το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων στο Μαύροβο, όπου ταξίδεψαν στην εποχή των παππούδων τους. Ο ιδιοκτήτης του μουσείου, συνταξιούχος δάσκαλος, εξήγησε με πολλή υπομονή στα παιδιά την προέλευση των εκθεμάτων και τον τρόπο χρήσης τους. Το Ενυδρείο της πόλης, όπου είδαν από κοντά πολλά είδη ψαριών. Όλα εντυπωσιάστηκαν και οι ερωτήσεις σε όλους τους ξεναγούς δεν είχαν τελειωμό!
Η εκδρομή ολοκληρώθηκε στο Δάσος Μεσοποταμίας , όπου σε ένα καταπράσινο, καθαρό περιβάλλον τα παιδιά έπαιξαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι δασκάλες των τάξεων.