Γνωριμία με τα επαγγέλματα – το επάγγελμα του Δικηγόρου!

Το τμήμα ΣΤ2 του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας επισκέφτηκε την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022, κατόπιν πρόσκλησης, ο κ. Λιάκος Ευθύμιος επαγγελματίας Δικηγόρος και Νομικός Σύμβουλος του Δήμου Εορδαίας, κατά την υλοποίηση του προγράμματος «Γνωριμία με τα επαγγέλματα».

Ο κ. Λιάκος μίλησε και απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών για το επάγγελμά του. Εξήγησε ότι ανήκει στον κλάδο της Νομικής, ασχολείται με τους κανόνες δικαίου, την ερμηνεία και την εφαρμογή τους. Η εργασία του δικηγόρου είναι δύσκολη, πολύπλοκη, με στρες και πίεση. Ο δικηγόρος πρέπει να εργάζεται με επαγγελματισμό, συνέπεια και διπλωματικότητα. Πρέπει να είναι ετοιμόλογος και να έχει πλούσιο λεξιλόγιο. Για μια δίκη προετοιμάζεται αρκετά, παρουσιάζει τα γεγονότα με στρατηγική και επιχειρήματα προς όφελος του πελάτη του. Ένας δικηγόρος μπορεί να ασχοληθεί στα διάφορα νομικά επαγγέλματα, όπως δικαστής, συμβολαιογράφος, εισαγγελέας ή διπλωμάτης. Ακόμη να εργαστεί ως νομικός σύμβουλος σε δημόσιες ή ιδιωτικές επιχειρήσεις. Στην διάρκεια της επίσκεψη του κ. Λιάκου στο σχολείο μας τηρήθηκαν όλα τα μέτρα προστασίας κατά του κορονοϊού.