Το Ε2 στο Λαογραφικό Μουσείο του 11ου Δημοτικού σχολείου της πόλης μας!

dav

Στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, που είναι η 18η Μαΐου, την Τρίτη 7 Ιουνίου 2022, μαζί με τον δάσκαλό μας κ. Δημ. Λειψίστα, επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο του 11ου Δημ. Σχολείου της πόλης μας.
Είναι καταπληκτικό με πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα που μας διηγείται μεγάλο μέρος της ιστορίας του τόπου μας!
Στην είσοδο του σχολείου μας υποδέχτηκε ο κ. Ιωαννίδης Γιάννης υπεύθυνος του Μουσείου και υποδιευθυντής του σχολείου ο οποίος ανέλαβε και την ξενάγησή μας.
Μέσα από την ξενάγηση στον χώρο του Μουσείου, μάθαμε πολλά για την καθημερινή ζωή και τις ασχολίες των κατοίκων. Γνωρίσαμε παραδοσιακά γεωργικά και κτηνοτροφικά εργαλεία καθώς και σκεύη οικιακής χρήσης, όλα συνδεμένα με την ιστορία του τόπου μας.
Η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιαστήκαμε πολύ! Μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου φανταστήκαμε πώς ζούσαν οι άνθρωποι τότε και πόσο πιο δύσκολες ήταν οι δουλειές που έπρεπε να κάνουν! Όλα τα παιδιά ενθουσιαστήκαμε με την ξενάγηση και χαρήκαμε πολύ που μας δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφτούμε αυτό το ωραίο μουσείο! Νιώσαμε περήφανοι για την κληρονομιά που μας άφησαν οι προγονοί μας!
(Οι μαθητές της Ε2 τάξης του 4ου Δημοτ. Σχολείου)

mde
dav