Με ασφάλεια στο διαδίκτυο!

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με το σχολείο μας, το Κέντρο Πρόληψη των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Κοζάνης «ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ υλοποίησε δίωρη παρέμβαση σε κάθε τμήμα της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με θέμα: «Με ασφάλεια στο διαδίκτυο».

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση των μαθητών/μαθητριών για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της χρήσης του διαδικτύου, η κατανόηση της υπερβολικής ενασχόλησης με αυτό, η κατανόηση της δυνατότητας να διαχειριστούν δύσκολες συμπεριφορές και φαινόμενα στο διαδίκτυο μέσω της σωστής συνεργασίας με τους ενήλικες.
Απώτερος στόχος ήταν να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά με βιωματικό τρόπο, χρησιμοποιώντας την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και ενεργητικές τεχνικές, όπως κινητικά παιχνίδια, συζήτηση και κυρίως μέσω του παραμυθιού, για τους κινδύνους που διατρέχουν καθώς και για την αξία της ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο.

Την παρέμβαση υλοποίησαν τα επιστημονικά στελέχη του φορέα κ. Καλώτα Ελευθερία και Κοκκαλιάρη Άννα.