Επίσκεψη της ΣΤ’ τάξης στον Μικρασιατικό Σύλλογο!

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και συγκεκριμένα στην ενότητα << Η ζωή σε άλλους τόπους>> οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου τον Μικρασιατικό Σύλλογο της πόλης μας. Τα παιδιά υποδέχτηκαν και ξενάγησαν στους χώρους του κτιρίου ο πρόεδρος κος Στέργιος Χατζηστεφάνου και οι κυρίες Χρύσα Μαρτινάκη και Φωτεινή Πέκου.
Ο πρόεδρος αναφέρθηκε στην ιστορία του συλλόγου, στις δράσεις που πραγματοποιεί, στην Μικρασιατική καταστροφή. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στη Γενοκτονία του Μικρασιατικού Ελληνισμού, αφού φέτος κλείνουν 100 χρόνια από τον βίαιο ξεριζωμό των κατοίκων της Μικράς Ασίας. Τα παιδιά συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Δ. Λειψίστας και Π. Παπαδοπούλου.