Επίσκεψη της Β’ και Γ’ τάξης στο Ιστορικό-Λαογραφικό & Φυσικής Ιστορίας Μουσείο Κοζάνης!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιστορικό-Λαογραφικό & Φυσικής Ιστορίας Μουσείο Κοζάνης πραγματοποίησαν σήμερα Δευτέρα 15 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Οι μαθητές/τριες , περιηγήθηκαν στους χώρους και θαύμασαν τα εκπληκτικά εκθέματα. Όπως δήλωσαν στο τέλος της επίσκεψης, περισσότερο εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα Φυσικής Ιστορίας: απολιθωμένα ζώα και φυτά, οστά προϊστορικών ζώων, ταριχευμένα ζώα, ορυκτά και ημιπολύτιμοι λίθοι. Η συγκεκριμένη έκθεση αναπαριστάνει τη φύση σε μικρογραφία προβάλλοντας την εξέλιξη της ζωής στη γη. Τα εκθέματα καλύπτουν χρονικά τις περιόδους από 70.000.000 χρόνια π.Χ. και φτάνουν μέχρι και τη νεότερη εποχή.