Επίσκεψη της Στ΄τάξης στο 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας

Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης των μαθητών/τριών της Στ΄ του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο 2ο Γυμνάσιο της πόλης μας την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 με υπεύθυνους συνοδούς τον κ. Ζήση Στεφανίδη και Δημήτρη Λειψίστα.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τους χώρους του σχολείου, να έρθουν σε επαφή με τους εκπαιδευτικούς και να παρακολουθήσουν τη διδασκαλία ορισμένων μαθημάτων ώστε να κατανοήσουν τον τρόπο διεξαγωγής της διδακτικής διαδικασίας στο Γυμνάσιο.

Η διευθύντρια κ. Παρθένα Ιωσηφίδου ξενάγησε και ενημέρωσε τους μαθητές/τριες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου, ενώ οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ενέπλεξαν τους μαθητές/τριες στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Θεωρούμε ότι έγινε μια καλή αρχή ώστε οι μαθητές/τριες της Στ τάξης να θεωρούν το 2ο Γυμνάσιο ένα ασφαλές σχολείο που θα τους βοηθήσει να πετύχουν τους στόχους τους.