Επίσκεψη στο ορυχείο και στον Ατμοηλεκτρικό Σταθμό Αμυνταίου (ΑΗΣ)

Την Παρασκευή 30 Απριλίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο ορυχείο Αμυνταίου και στις εγκαταστάσεις της μονάδας παραγωγής ρεύματος ΑΗΣ Αμυνταίου από τις Δ2 και ΣΤ2 τάξεις του σχολείου μας, σε συνεργασία με τις τάξεις Ε’  και ΣΤ’ του 10ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαϊδας.

Ενημερωθήκαμε για την έκταση του ορυχείου, την ιστορία του, τον τρόπο λειτουργίας της μονάδας. Στη συνέχεια συμμετείχαμε κι εμείς ενεργά στις εργασίες αποκατάστασης των σκαμμένων εδαφών, φυτεύοντας δέντρα και συγκεκριμένα ακακίες. Λύσαμε πολλές απορίες μας όταν είδαμε από κοντά τις εγκαταστάσεις οι οποίες μας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους υπεύθυνους για την εξαιρετική φιλοξενία και την κατατοπιστική τους ενημέρωση.
Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του σχολείου που συνόδευσαν τους μαθητές:
Λειψίστας Δημήτρης, Πεταλά Λεμονιά, Κoτζαϊτση Ελένη, Κωτσίδης Παντελής.