Εξερευνώντας τον κόσμο των βιβλίων με τους μαθητές του Β2

Στις ενότητες του μαθήματος της Γλώσσας << Τι βιβλίο είναι αυτό ; >> και << Ένα βιβλίο που σε ταξιδεύει >> οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 ήρθαν σε επαφή με το μαγικό κόσμο των βιβλίων?

Έφτιαξαν βιβλιοθήκη μέσα στην τάξη από επαναχρησιμοποιούμενα υλικά, τη γέμισαν με βιβλία που έφεραν από το σπίτι. Γνώρισαν τη σχολική βιβλιοθήκη και τους κανόνες δανεισμού δανειζόμενοι βιβλία από τις δυο βιβλιοθήκες σχεδόν κάθε εβδομάδα! Συμπλήρωσαν έντυπα βιβλιοπαρουσιάσεων και ζωγράφιζαν το βιβλίο που διάβαζαν κάθε φορά.

Τέλος, οι μικροί βιβλιοφάγοι συνοδευόμενοι από τη δασκάλα του τμήματος Παπαδοπούλου Βούλα, επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα. Εκεί, η κυρία Σοφία Καλμανίδου ξενάγησε τα παιδιά και συνετέλεσε στο να φτιάξουν το δικό τους παραμύθι, να βρουν το δικό τους θησαυρό μέσα στα βιβλία?

Επιστρέφοντας στο σχολείο, τους περίμενε μια έκπληξη! Ένας σελιδοδείκτης για τον καθένα για να μη χάνουν ούτε σελίδα!