Επίσκεψη της Β’ τάξης στον Αρκτούρο!

Την Πέμπτη 2 Ιουνίου, οι μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας ,στα πλαίσια των μαθημάτων της γλώσσας ‘’Ζώα υπό εξαφάνιση’’ και της Μελέτης του Περιβάλλοντος ‘’Ο τόπος μας’’ και ‘’ Ζώα του τόπου μας ‘’, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Προστασίας της Αρκούδας στο Νυμφαίο Φλώρινας .Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την καφέ αρκούδα και για το έργο και την εθελοντική προσφορά της οργάνωσης του Αρκτούρου. Τέλος ξεναγήθηκαν στο καταφύγιο της Καφέ Αρκούδας, ήρθαν σε επαφή με τη φύση, περπάτησαν στα πλακόστρωτα δρομάκια ενός από τα πιο όμορφα και γραφικά χωριά της χώρας μας. Το μεσημέρι οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο φορτωμένοι με γνώσεις και όμορφες εικόνες. Τους μαθητές συνόδεψαν οι δασκάλες των τμημάτων Δέσποινα Σιαπανίδου και Ελισάβετ Γεωργίου, ο υποδιευθυντής Αθανάσιος Κοζάρης και η Κωνσταντίνα Χρηματοπούλου.