Συμμετοχή του σχολείου μας στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία»!

Στις 05-05-2023 το σχολείο μας συμμετείχε στο εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ εκπαιδευτικό αθλητικό πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία» που διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (Ε.Ο.Κ.) και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Γ΄, Δ, Ε΄,ΣΤ΄) όλης της χώρας. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας.

Σκοπός του προγράμματος είναι να έρθουν σε επαφή με το άθλημα της καλαθοσφαίρισης όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές και μαθήτριες. Εκπονείται από ομοσπονδιακούς προπονητές που έχουν άδεια εισόδου στα σχολεία από το ΥΠΑΙΘ.

​Το πρόγραμμα περιελάμβανε ελεύθερο παιχνίδι 3×3 και αθλητικές πρακτικές δραστηριότητες εξοικείωσης με το άθλημα. Στα παιδιά δόθηκαν μπλουζάκια αναμνηστικά και προσφέρθηκαν στο σχολείο δύο μπάλες καλαθοσφαίρισης. Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία για τα παιδιά καθώς διασκέδασαν μαθαίνοντας.